SketchUp > Pluginy > SU Podium

SU Podium

Podium je fotorealistický renderovací plugin pre SketchUp, ktorý bol vyvinutý s cieľom pretvárať Vaše SketchUp modely na fotorealistické obrázky so skutočným osvetlením, vlastnosťami materiálov, odrazmi a lomami.

SU Podium využíva pokročilú renderovaciu technológiu, ale drží sa pritom pôvodného zámeru - spraviť z renderovania SketchUp modelov jednodnoduchú a príjemnú úlohu. Užívateľské prostredie je jednoduché a nevyžaduje pokročilé znalosti renderovacích techník.

Sledovanie lúčov a globálne osvetlenie: SU Podium využíva algoritmus fotónového mapovania, ktorý poskytuje presné sledovanie lúčov a globálne osvetlenie, vďaka ktorému vytvoríte prekrásne, fotorealistické obrázky. Aj keď užívateľ nemá znalosti o využívanej technológii, je dôležité si uvedomiť, že výsledkom sú rýchle, vysoko kvalitné realistické odrazy a osvetlenie.

Pre renderovanie SU Podium využíva hlavný procesor počítača, nie je hybridným rendererom.

Prístupnosť na rôznych platformách - SketchUp Podium podporuje operačné systémy Windows aj Mac, s podporou pre SketchUp 2017, 2018 a 2019.

SketchUp Podium

REALISTICKÉ MATERIÁLY

Podstatnou časťou vytvárania SketchUp modelov je používanie textúr na plochách. SU Podium mení tieto hladké textúry na realistické materiály rýchlo a intuitívne pomocou užívateľského rozhrania Podium material. Odrazy, lomy, mapy deformácií a iné pokročilé vlastnosti je možné aplikovať na špecifické SketchUp materiály. Po renderovaní tieto vlastnosti oživia model pomocou odrazov svetla a prostredia. Môžete využívať štandardné SketchUp materiály rovnako ako textúry vo vysokom rozlíšení z množstva knižníc alebo z obsahu Podium Browseru.

- Materiály z Podium Browseru: knižnica Podium obsahuje textúry vo vysokom rozlíšení a stovky predpripravených Podium materiálov v prehliadači Podium

- Automatické materiály: ak zapnete automatické materiály, SU Podium niektoré SketchUp štandardné materiály pripíše k preddefinovaným Podium fotorealistickým materiálom. Využitie tejto možnosti Vám ušetrí množstvo času tým, že nemusíte nastavovať odblesky rozostrenie, lomy a nerovnosti, ak sa rozhodnete pre štandardné materiály.

SketchUp Podium

OSVETLENIE

Osvetlenie exteriéru a interiéru
SU podium má dva typy prirodzeného svetla - obloha a slnko. Obidva druhy osvetlenia sú určené pre exteriér, ale ovplyvnia vo veľkej miere aj interiér renderu, ak Váš model obsahuje okná a priehľady do exteriéru.

Osvetlenie oblohy - osvetlenie oblohy je svetelný zdroj prostredia, kde je svetlo aplikované rovnomerne na celé pozadie SketchUpu.

Osvetlenie slnkom - slnečné svetlo je priamy svetelný zdroj, ktorý využíva nastavenie oblohy a tieňov v SketchUpe (vo SketchUpe musia byť zapnuté tiene). Jas, expozíciu a smer tieňov je možné ovládať pomocou zmien v dátume a dennej dobe v dialógu SketchUp pre tiene. Ak je zapnuté slnečné svetlo, môžete využiť fyzikálnu oblohu Podia pre vytvorenie realistickéj oblohy na pozadí s atmosférickými javmi ako zahmlenosť a realistické tiene farieb.

HDRI/IBL osvetlenie - HDR osvetlenie je všestranná alternatíva pre oba druhy fyzikálnej oblohy v Podiu, ktorá poskytuje jednoduchý spôsob osvetlenia Vašich externých obrázkov so širokým rozsahom svetelných podmienok. Ak je HDRI aktívne, zvolené HDR sa stane komplexným riešením pre oblohu, pozadie a prirodzené osvetlenie Vášho renderu. Táto možnosť spraví renderovanie exteriéru priamočiarym a prinesie niekoľko výhod ako je 360-stupňové pozadie, odstráni potrebu pridávania pozadia v postprodukcii, možnosť prehliadnuť si v krátkom čase Váš model v niekoľkých variantách osvetlenia bez práce navyše. Naviac SU Podium podporuje HDRI/IBL obrázky z množstva zdrojov.

SketchUp Podium

UMELÉ OSVETLENIE

Omni a bodové svetlá
Omni alebo bodové svetlá sú zdrojom umelého svetla, ktoré je zo zdroja rovnomerne emitované do všetkých strán podobne ako zo žiarovky. Pre vloženie omni alebo bodového svetla kliknite na ikonu bodového svetla na panele nástrojov a pretiahnite omni svetlo do modelu.

LEM svetlá
Na rozdiel od omni a bodových svetiel, Podium LEM matierály využívajú aktuálnu SketchUp geometriu pre vloženie osvetlenia do SkechUp návrhov. LEM materiály je možné aplikovať na akýkoľvek povrch Vášho SketchUp modelu, ktorý sa použije ako viditeľný zdroj svetla (ako žiarovka, neónka atď.)

Podium Browser svetelné príslušenstvo
SU Podium obsahuje plnú verziu obsahu Podium Browseru. Podium Browser ponúka tisíce možností pre svetelné príslušenstvo, bodové svetlá a LEM svetlá starostlivo nakonfigurované a pripravené na renderovanie.

SketchUp Podium

PODIUM BROWSER KNIŽNICA

Podium Browser je teraz plne obsiahnutý v Podium licencii. Podium Browser je rastúca knižnica, ktorá obsahuje viac ako 20.000 položiek pripravených na renderovanie, ktoré je možné pretiahnuť do Vášho SketchUp modelu a renderovať bez nutnosti akýchkoľvek ďalších krokov.

- Podium Browser je automaticky nainštalovaný spoločne so SketchUp Podium a obsahuje tisíce položiek nábytku, položiek pre osvetlenie, textúr vo vysokom rozlíšení, stromov, rastlín, dopravných prostriedkov a komponent pre domácnosť, ktoré je možné využiť v SketchUp scénach.

Všetko v knižnici je predkonfigurované s Podium materiálovými charakteristikami, takže položky je možné využívať vo Vašich návrhoch bez nutnosti dodatočného nastavovania. Knižnica zahŕňa množstvo zostáv nábytku, ktoré Vám umožnia zabývať Váš návrh rýchlejšie, než kedykoľvek predtým a samozrejme je všetko plne prispôsobiteľné, takže si môžete všetko upraviť tak, aby to vyhovovalo Vašim potrebám.

SketchUp Podium

NÁSLEDNÉ SPRACOVANIE

Následné spracovanie (post-processing) pomocou Podium Image Editor (PIE)
PIE je súčasťou SketchUp Podium. Bol vytvorený, aby mali užívatelia Podia možnosť rýchlych následných úprav renderovaných obrázkov. Post-processing znamená vytváranie zmien v bitmapových obrázkoch vytvorených v Podiu. Napríklad úprava úrovne osvetlania, jasnosti, orezávanie obrázku, pridávanie pozadia pre alpha transparentné obrázky, vytváranie oblasti s hĺbkou poľa a pridávanie vrstiev sú niektoré z možností PIE.

Predtým ste pre následné úpravy potrebovali dobrý editor obrázkov ako napr. Photoshop. PIE poskytuje jednoduchý spôsob následných úprav po ukončení renderovania priamo vo SketchUpe a v podstate priamo zo SketchUp Podium.

SketchUp Podium

PANORAMATICKÉ RENDEROVANIE

SketchUp Podium má nastavenie 360-stupňovej panoramatickej kamery, ktoré umožňuje tvorbu interaktívnych panoramatických prezentácií, ktoré je možné nahrať zdarma na náš panoramatický server a prehliadať aj offline alebo dokonca pomocou zariadenia pre virtuálnu realitu.

Sun Dec 03, 2023 10:42:53
SketchUp.CADzone.sk